Sa tead, et treening on tervislik ja mõjub positiivselt Sinu kehakaalule.

Kuid siiski… miks ei ole mingeid muutusi näha? Või võtad hoopis juurde? Tunned end väsinuna? Siin on Sulle mõned olulised punktid, mida kindlasti peaksid teadma!

 

Alustad liiga järsku

Kõige tavalisem viga on see, et soovime hakata tegema kõike ühekorraga: treenima viis korda nädalas kõige raskemate trennidega, kõige suuremate raksustega,  sööma väga tervislikult loobudes kõigest, millest on vähegi räägitud ebatervislikust mõjust. Seejärel soovime pärast kolme päeva ka tulemust näha. Nii tekib kehas stress. Stressi mõjul hakkab keha koguma vedelikku, mille tõttu tunneme end paistes olevat ning võtame kaalus juurde. Paljud jäävad liiga suurest treeningkoormusest haigeks ning seejärel ei saa pikalt üldse treenida. Selle asemel alusta treeningute päevaplaani lisamisega rahulikult ning treeni alguses pigem vähem. Sea omale realistlik plaan, mida oled suuteline täitma ja ära proovi kõike ühekorraga saavutada. Ka toitumisel ei pea üldsegi kõigest loobuma. Mis on õige? Millal võib süüa? Kui palju? Kõige lihtsam on konsulteerida treeneriga, pole mõtet niisama tulemusteta paigal tammuda.

Toitumine sassis

Kui sa pole söönud, siis sa ei suuda nii aktiivselt kõike kaasa teha nagu jaksaksid piisava energia korral. Toit on keha kütus, mis on vajalik, et keha saaks toimida, mitte ebavajalik ja kahjulik nagu paljudele tundub. Kuid kui päeva jooksul piisavalt ei söö, võib see viia lõpuks õhtuse ülesöömiseni, mis on palju ebatervislikum. Kehal pole rütmi ning see ei mõju hästi. Selle asemel, et süüa ainult mõned korrad päevas, katsu süüa korralikult viis korda päevas nii, et see sobib sinu päevase rütmiga: hommiku-, lõuna-, õhtusöök ja kaks vahepala.  Jälgi söömise regulaarsust ning ära jäta toidukordi vahele. Nii püsib veresuhkru tase päeva jooksul stabiilsem, mis omakorda tasakaalustab erinevad hormoonid, ka unehormooni melatoniin taseme.

Kui teed liiga range plaani, juhtub kergesti see, et hakkad üsna sageli ka lohutust otsima magusast või ebakvaliteetest toitudest. Oled ju kõigest pidanud loobuma ja tunned end nii tublina, et võiksid endale ühe hamburgeri või šokolaaditahvli ikka lubada. Ja nii tarbid sa märksa rohkem, kui oleksid söönud normaalselt toitudes ja treenides. 

Väldi ka magusaid jooke. Trenni ajal spordijookide ja pärast trenni veel valgujookide tarbimine ei aita kaasa parema vormi saavutamisel ega trenni efektiivsemal toimimisel. Kui sa parasjagu just ei võistle, siis pole sul neid vaja. Sest muidu, peale trenni koju jõudes on nende jookide kaudu tarbitud rohkem kaloreid, kui lõppenud treeninguga on üldse kulutatud. Kaloririkaste jookide tarbimisega tasub olla ettevaatlik. Kõige parem oleks nende asemel juua vett.

Suure väsimuse ja kaalutõusu põhjusteks ongi see, et sa sööd liiga vähe, sul on liiga range plaan või sa tarbib ebakvaliteetset toitu.

Sa ei maga piisavalt ja kvaliteetselt

Hea uni on üks tervise ja hea elukvaliteedi nurgakividest. Kvaliteetne uni aitab korras hoida nii füüsilise kui mentaalse tervise, tagades ka emotsionaalse heaolu. Piisav uni kontrollib hormonaalset taset ning seetõttu aitab langetada kehakaalu. Ära alahinda magamist!

Stressitreening

Kui tunned, et vaim on väsinud ning oled stressis, võib treening sageli aidata, sest selle kaudu organismi tulvav endorfiinide ja adrenaliini kogus aitab stressi leevendada. Tunneme end paremini ning vähem stressis. Kui treening tekitab sinus aga stressi, on tulemus vastupidine. Hormoonil kortisool on rasva ladestav toime ning stressis keha hakkab kortisooli tootma. Ümar vöökoht on üks hea indikaator, mis näitab, et kehas on palju kortisooli. Kuigi päevatööst väsinud keha pole alati piisav märk treeningust loobumiseks, tasub enda väsimustunnet tundma õppida.

Kui elus on niigi kiire periood ja treening lisaks veel kiirust ja stressi juurde, siis mine parem jalutama. Kui aga otsustad trenni kasuks, tea, et kasulik treening ei pea kaua kestma. Kehale avaldab positiivset mõju ka lühike ja intensiivne treening.

Samuti tasuks mõelda sellele, et ei tohiks loobuda igapäevasest liikumisest. Ei tohiks mõelda nii, et kui sa nagunii trennis käid, siis võib rohkem autoga ringi liikuda ja treppe pole vaja kasutada.  Mida rohkem liigud, seda parem!

Ainevahetus kiiremaks jõutreeninguga!

Mida rohkem on Sul lihaseid, seda rohkem võid Sa süüa ilma keharasva lisandumata. Toonuses lihased tarbivad rohkem energiat, põhjustades ainevahetuse kiirenemise. Seepärast on jõutreening oluline. Lihased vajavad rohkem energiat kui rasvkude puhkeasendis. Kui soovid kaalust alla võtta, tee jõutrenni, siis jätkab keha kalorite põletamist!

Vale tehnika

Vale tehnikaga treenimine teeb pigem kahju kui kasu. Küsi treenerilt nõu!

Kui Sul on rütm sassis, vorm ja enesetunne pole samuti kiita ning samas ei tea mida teha – LAHENDUS ON SIIN-  tule küsi abi!   Kõik algab Sinust endast,  piisava tahtmise korral saavutad tulemused palju kiiremini! Kõige tervislikum, pikaajalisem ja tulemusrikkam on lasta koostada endale personaalne toitumis- ja treeningkava.